AMD kontra Intel: jaki procesor kupić?

ht-logo

Debata między AMD a Intelem w ciągu ostatnich kilku lat przybrała na sile. Różne modele obu producentów mają różne częstotliwości taktowania, liczbę rdzeni i inne specyfikacje. Ale kiedy już wiesz, czego szukasz i co każdy producent ma do zaoferowania, proces podejmowania decyzji będzie znacznie łatwiejszy. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o różnicy między procesorami AMD i Intel oraz o tym, który z nich powinieneś kupić.

AMD kontra Intel: kto tworzy lepszy procesor?

Jeśli chodzi o AMD vs Intel, wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju używasz. AMD to dobry wybór dla użytkowników na poziomie podstawowym i średnim, podczas gdy Intel tworzy najlepsze chipy premium dla użytkowników profesjonalnych. Dzieje się tak, ponieważ wysokiej klasy chipy Intela są szybsze i bardziej energooszczędne niż AMD.

Przez dziesięciolecia Intel zdominował AMD i był uważany za lidera marki na rynku procesorów. Jednak sytuacja zmieniła się w przypadku AMD, gdy wypuściło serię Ryzen 7, która została stworzona, aby konkurować z ofertami Intel Core i7.

AMD podążyło za tym, wprowadzając na rynek modele Ryzen 3 i 5. Ich najnowsza oferta to Ryzen 9 3950X, pierwszy 16-rdzeniowy, 32-wątkowy procesor AMD do użytku głównego. Natomiast Intel oferuje ośmiordzeniowy, 16-wątkowy Core i9-9900K. Firma reklamuje go jako „najlepszy procesor do gier na świecie”. Seria procesorów Intel Core X ma do 18 rdzeni i 36 wątków, co czyni ją idealnym wyborem dla zaawansowanych użytkowników, którzy interesują się tworzeniem treści.

Najlepsza prędkość: Intel

Wydajność procesora mierzy się szybkością zegara lub częstotliwością taktowania. Ta liczba jest wyrażona w gigahercach (GHz) i mówi, jak szybko procesor może przetwarzać dane. Wyższa częstotliwość taktowania oznacza, że ​​procesor może lepiej wykonywać zadania. Jednak inne czynniki, takie jak liczba rdzeni i szybkość przetwarzania instrukcji przez procesor, mogą również wpływać na wydajność procesora.

Jeśli chodzi o różnicę prędkości, wojna AMD i Intela jest bliska dla produktów klasy podstawowej i średniej. W przypadku procesorów klasy podstawowej modele Ryzen 3 są prawie tak samo szybkie jak procesory Intela. Na przykład Core i38350K ma najwyższą częstotliwość taktowania w tej serii na poziomie 4,0 GHz, podczas gdy modele Ryzen 3 2300X i 220G oferują porównywalną prędkość 3,5 GHz. Taktowanie procesorów AMD średniej klasy zaczyna się od 3,1 GHz w Ryzen 5 2600E. Dla porównania, Intel zaczyna od 1,7 GHz od Core i5 8500T.

Intel oferuje wyższe częstotliwości taktowania dla swoich high-endowych układów Core i7 i i9. Istnieją modele z serii i9, które mają porównywalne prędkości z ich odpowiednikami Ryzen Threadripper. Jednak w przypadku tej linii procesory Ryzen są bardziej energochłonne niż procesory Intela. Tak więc, jeśli potrzebujesz zaawansowanego procesora, który działa z dużą prędkością, ale jest również energooszczędny, najlepiej wybrać firmę Intel.

Najlepsze podkręcanie: AMD

Podkręcanie pozwala na uruchomienie komputera z częstotliwością przekraczającą zalecenia producenta. Niektóre chipy są zablokowane, co oznacza, że ​​producent zaprojektował je do działania tylko z określonymi częstotliwościami zegara. Jednak są też chipy, które są odblokowane i pozwalają je przetaktować.

AMD wygrywa z Intelem, jeśli chodzi o podkręcanie. Dzieje się tak, ponieważ procesory AMD są odblokowane, nawet w niedrogich modelach, takich jak AMD Ryzen 3 2200G w cenie około 100 USD. W związku z tym można je przetaktować, o ile chipset płyty głównej również jest w stanie przetaktować. W przeciwieństwie do tego, chipy Intela są w stanie przetaktować tylko wtedy, gdy mają „K” na końcu numeru modelu. Są one zwykle droższe, takie jak Intel Core i3-9350K, który kosztuje około 180 USD.

Większość rdzeni: AMD

Rdzeń to procesor, który odbiera i wykonuje instrukcje. Im więcej rdzeni ma procesor, tym więcej zadań może obsłużyć i tym jest bardziej wydajny.

Główną zaletą AMD jest duża liczba rdzeni. Z drugiej strony Intel tradycyjnie zrezygnował z dużej liczby rdzeni na rzecz hiperwątkowości. W przypadku hiperwątkowości procesor dzieli rdzenie fizyczne na rdzenie wirtualne lub wątki, aby wykonywać wiele czynności naraz. Na przykład czterordzeniowy procesor Intela może zmienić się w ośmiowątkowy rdzeń z hiperwątkowością.

AMD i Intel liczą się od stóp do głów na poziomie podstawowym. Zarówno modele Ryzen 3, jak i Intel Core i3 oferują cztery rdzenie. To samo dotyczy wysokiej klasy modeli komputerów stacjonarnych (HEDT) przeznaczonych dla entuzjastów. Modele Ryzen Threadripper oferują 8, 12 i 16 rdzeni fizycznych, podczas gdy modele Intel i9 oferują od 10 do 18 rdzeni fizycznych.

Liczba rdzeni AMD wysuwa się na szczyt, jeśli chodzi o ich ofertę ze średniej półki. Chipy Ryzen 5 mają od czterech do sześciu rdzeni z hiperwątkowością, podczas gdy chipy Ryzen 7 mają osiem rdzeni. Dla porównania, chipy Intel Core i5 i i7 mają tylko sześć fizycznych rdzeni, a tylko chipy i7 obsługują hiperwątkowość.

Najlepsza wydajność: podrzucenie

Kiedy porównasz układy AMD i Intela, procesory AMD świetnie radzą sobie z wielozadaniowością, podczas gdy procesory Intel lepiej wykonują zadania jednowątkowe. Zadania korzystające z wielu rdzeni obejmują programy do edycji zdjęć i wideo, programy do modelowania i renderowania 3D, gry z rozbudowaną grafiką i wymagające aplikacje zwiększające produktywność.

Wyniki testów firmy Techgage pokazują, że układ Intel i9 9980XE działa najlepiej podczas korzystania z oprogramowania do edycji wideo. W teście wykorzystano Adobe Premiere Pro, MAGIX Vegas Pro i HandBrake na układach AMD i Intel. Jednak AMD Threadripper i Ryzen 9 znalazły się na drugim miejscu.

W przypadku oprogramowania do renderowania 3D procesora, takiego jak V-Ray, AMD jest lepszym wyborem. Dane z TechReport wskazują, że Ryzen 9 3900X renderuje treści najszybciej po 47 sekundach. Core i9 7900X zajął dopiero trzecie miejsce, renderując po 60 sekundach.

Zrozumiałe jest, że ponieważ większość ludzi musi używać tylko ogólnych aplikacji zwiększających produktywność, zobaczą lepszą wydajność układów AMD. Na przykład dane porównawcze z raportu technicznego pokazują, że Ryzen 7 2700X i 1800X uzyskały wyższe wyniki niż Core i7-8700K, jeśli chodzi o kompresowanie plików zip. W przypadku Microsoft Excel dane z Tom’s Hardware pokazują, że modele Ryzen 7 3700X przewyższały Core i9-7920X i 9700K.

Najlepsza cena: AMD

Nigdzie walka AMD z Intelem nie jest bardziej wyraźna niż ceny. Bycie liderem rynku przez dziesięciolecia pozwoliło Intelowi na podniesienie cen. Główną zaletą AMD jest agresywna strategia cenowa. AMD oferuje więcej rdzeni i lepszą wydajność przy niższych kosztach, co stanowi wyzwanie dla zdolności Intela do naliczania wyższych cen. Odkąd AMD wypuściło serię Ryzen w 2017 roku, Intel musiał wprowadzać produkty w różnych przedziałach cenowych, aby uniknąć obniżek cen.

Na niższym poziomie w grze prowadzi AMD. Na przykład budżetowy, dwurdzeniowy, czterowątkowy procesor AMD Athlon 200GE kosztuje tylko 55 USD. Jest tańszy niż budżetowy odpowiednik Intela, Pentium Gold G5400, którego cena wynosi około 65 USD.

Różnica w cenie będzie jeszcze bardziej widoczna w modelach ze średniej półki. Na przykład procesor AMD Ryzen 5 2600X z chłodzeniem Wraith Spire Cooler kosztuje 150 USD. Natomiast jego odpowiednik, Intel Core i5-9600K, kosztuje 250 USD.

Po stronie high-end, flagowa oferta Intela, Core i9-9900K, kosztuje 550 USD. Z drugiej strony jego odpowiednik AMD, Ryzen 9 3900X, kosztuje 430 USD.

Ostatecznie decyzja między AMD a Intelem zależy od twoich preferencji, konkretnego przypadku użycia i budżetu. Jednak dobrą zasadą do naśladowania jest trzymanie się AMD w przypadku chipów z niskiej i średniej półki, a Intela w przypadku modeli z wyższej półki, które są energooszczędne.

Chcesz nauczyć się podstaw procesora? Sprawdź ten wpis na blogu o tym, czym jest procesor.

0 Shares:
You May Also Like
ht-logo
Read More

Najlepsze myszy do gier

Niezależnie od tego, czy jesteś graczem, czy zwykłym użytkownikiem, mysz do gier może zapewnić Ci wiele korzyści w…