Apple uruchamia program do samodzielnej naprawy iPhone’a z tym szalonym zestawem

Po ogłoszeniu tej inicjatywy w zeszłym roku, program samoobsługowej naprawy iPhone’a jest już dostępny w Stanach Zjednoczonych od dzisiaj, a kolejne kraje będą w przyszłości. Klienci, którzy mają wiedzę techniczną lub doświadczenie, mogą naprawić zepsute urządzenie bez wizyty w autoryzowanym centrum serwisowym Apple, przynajmniej zaczynając od wybranych modeli iPhone’a. A zestaw, który Apple wysyła klientom do naprawy ich telefonów, jest naprawdę ogromny.

TL; DR

Program samoobsługowej naprawy firmy Apple rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych. Początkowo części zamienne będą dostępne dla serii iPhone 12 i iPhone 13 oraz iPhone SE 2022. Apple planuje rozszerzyć samoobsługowe wsparcie na komputery Mac i iPady jeszcze w tym roku.

Wybrane modele iPhone’a kwalifikują się do samoobsługowej naprawy Apple

Obecnie program obsługuje najnowsze modele iPhone’a, w tym iPhone’a 12 i iPhone’a 13, a także iPhone’a SE 2022. Apple będzie dostarczać oryginalne części zamienne, takie jak moduły aparatu, wyświetlacze, baterie, głośniki i inne. Firma z Cupertino planuje również rozszerzyć program o kolejne części i więcej obsługiwanych urządzeń, w tym MacBooki i tablety iPad z chipsetem M1 jeszcze w tym roku.

W ramach tej inicjatywy firma Apple ma na celu pomoc poszczególnym technikom, dostarczając oryginalne części i poradniki. Firma za dodatkową opłatą wypożyczy nawet niezbędne narzędzia do naprawy, takie jak podgrzewane uchwyty do wyjmowania wyświetlaczy i prasy akumulatorowe. Ponadto uszkodzone części wysłane do Apple w celu recyklingu kwalifikują się do kredytu gotówkowego, który można wykorzystać jako zniżkę na części zamienne.

Jedynym „haczykiem” programu jest to, że chętni klienci muszą wprowadzić numer IMEI lub numer seryjny urządzenia, zanim będą mogli zamówić wybrane części i narzędzia. Przypuszczalnie ten dodatkowy krok jest podejmowany w celu przeciwdziałania stosowaniu części zamiennych innych firm, które nie są certyfikowane jako oryginalne.

Oczywiście istnieje kilka luk w zabezpieczeniach Apple, ponieważ klienci mogą nadal używać IMEI, które do nich nie należą. Jednak nie ustalono jeszcze, w jaki sposób wpłynie to na stan naprawy urządzenia.

Więcej producentów OEM oferuje programy naprawy DIY

Zarówno Google, jak i Samsung ogłosiły również swoje zamiary dotyczące tych samych programów samoobsługowych napraw poprzez współpracę z iFixit w tym roku. Program DIY Google pozwoli ci naprawić własny Pixel 6 lub aż do starożytnego Pixela 2, podczas gdy Samsung planuje sprzedać ci części zamienne do serii Galaxy S20 i S21 na początku.

0 Shares:
You May Also Like