Apple włącza miotacz ognia na Androida – jeśli to tolerujesz, Twój telefon będzie następny

Kopanie w niewłaściwym miejscu?

Sprawa prawdopodobnie sprowadzi się do tych szczegółów, ponieważ HTC (obserwowany przez wszystkich) próbuje owijać się wokół patentów i prawdopodobnie kończy się przekazaniem znacznej sumy pieniędzy po najlepszej części dekady działania. Apple domaga się potrójnych odszkodowań za wiedzę o naruszeniu, wraz ze wszystkimi opłatami – co jest bez wątpienia jednym z powodów, dla których Cupertino zdecydowało się stoczyć tę bitwę w Ameryce.

Jest też fakt, że amerykański innowator mierzący się z tajwańskim przeciwnikiem zdobędzie lokalną sympatię, chociaż dlaczego Apple wybrał Delaware (zamiast jeszcze bardziej przyjaznego patentowi Teksasu) pozostaje tajemnicą. Apple mógł wszcząć sprawę w Europie, ale wymagałoby to podjęcia kroków prawnych w każdym kraju, podczas gdy wyjazd na Tajwan oznaczałby podjęcie działań na macierzystym terenie opozycji.

Możemy spekulować, dlaczego Apple wybrał HTC zamiast Motoroli czy nawet samego Google (który, jako agent sprzedaży Nexusa One, również popełnia naruszenia). Google ma dużo pieniędzy; jest to również firma amerykańska, więc nie byłoby lokalnej sympatii, ale to pieniądze i pula patentów skłoniły Apple do wybrania słabszego celu.

Biorąc pod uwagę liczbę patentów zgłoszonych przez Google, Apple prawie na pewno narusza niektóre z nich, co oznaczałoby krwawą wojnę, o ile nie mają już podpisanej umowy licencyjnej. Taka umowa prawdopodobnie zaistnieje i zmąciłaby wody prawne, gdyby firmy doszło do ciosów. Ten sam problem prawdopodobnie dotyczy Motoroli: Apple szybko znalazłby się w odpowiedzi na roszczenie, gdyby zajął się którąkolwiek z tych firm, więc HTC jest znacznie bardziej miękkim celem.

Nie chodzi o to, że HTC nie wprowadza innowacji: firma była odpowiedzialna za niektóre z pierwszych telefonów z systemem Windows Mobile; w tym Xda i Xda II, a także innowacyjne w niezwykły sposób, aby słuchawki działały. Ale HTC nie ma historii ani kultury, aby posiadać ogromny portfel patentów. Szybkie spojrzenie na rejestry patentów UE pokazuje, że HTC ma tylko 127 patentów, z których niektóre wyraźnie nie są związane z komputerami, podczas gdy wyszukiwanie „Apple” zawiera 1453 patenty.

Apple atakuje HTC w USA, ale patenty, na których opierają się roszczenia, można zastosować do dowolnego telefonu z Androidem na świecie i prawie na pewno (przynajmniej częściowo) do dowolnej innej platformy smartfonów. Niektóre patenty określają urządzenie z wbudowanym ekranem, baterią lub czułością na dotyk, ale niektóre są wystarczająco ogólne, aby można je było zastosować w dowolnym środowisku komputerowym.

Sprawa zajmie lata, ale to nie jest złe dla Apple: producenci będą się wahać przed tworzeniem telefonów z Androidem, gdy zwycięstwo Apple może ich zbankrutować, a długo przeciągająca się sprawa może zagrozić przyszłości Androida właśnie tak samo jak zwycięstwo Apple.

W związku z tym zwycięzcami będą prawdopodobnie Symbian, RIM i Microsoft, o ile Symbian będzie mógł polegać na stosie patentów Nokii w obronie. Microsoft ma swój własny stos, z którym Apple nie chciałby się mieszać, ale każdemu, kto jest gorzej wyposażony, dobrze byłoby wyjść z mobilnego biznesu, póki może.

0 Shares:
You May Also Like