Catan – wersja na Androida godna oryginału?

Monopoly, Life, Risk… kto o nich nie słyszał?

Już sama myśl o tych klasycznych grach planszowych przywołuje ciepłe wspomnienia z naszej młodości i długich nocy spędzonych z przyjaciółmi przy filiżankach gorącego kakao. Oczywiście niektórzy z nas nigdy nie dorastają, a gry planszowe pozostają ważną częścią naszego życia, nawet jako dorośli.

Niedawno natknąłem się na Catan – wersję The Settlers of Catan na Androida. Jestem pewien, że wszyscy w nią graliście, ponieważ jest to tylko najpopularniejsza gra planszowa, jaką kiedykolwiek stworzono. Każdy, kto nie ma silnej smugi katan we krwi, nie należy do mojego pokolenia. Na szczęście wziąłem zaszczyt przetestować, czy Catan na Androida to totalna klapa, czy absolutny sukces. Zobacz wyniki w dzisiejszym raporcie z testu!

Funkcje i zastosowanie

Moje pierwsze wrażenie na Catanie było naprawdę dobre – i nie mówię tego, ponieważ promuję produkt lub szukam osobistych korzyści. Po prostu Catan jest jedną z tych gier, które od samego początku wyglądają solidnie i przekonująco. Jestem jedną z tych osób, które naprawdę cenią wygląd. Więc tak, oceniam książkę po okładce, jeśli chodzi o aplikacje. Jasne, że istnieją darmowe aplikacje z mnóstwem darmowych funkcji, ale jestem gotów zapłacić kilka dodatkowych dolarów za grę/aplikację, która faktycznie wygląda dobrze.

O co więc chodzi w grze Settlers of Catan? Krótko mówiąc, ta gra planszowa obraca się wokół różnych grup osadników, którzy walczą o dominację na wyspie. Ta wyspa jest podzielona na sześciokątny pas ziemi, z których każdy jest wypełniony różnymi zasobami naturalnymi. Możesz umieszczać osady, miasta i ulice na tych sześciokątach i wydobywać zasoby z ziemi, rzucając określoną kombinacją kości. Tylko aktywnie handlując i budując, możesz zebrać wystarczającą liczbę punktów, aby wygrać grę.

Oczywiście jest to niezwykle skrócone podsumowanie gry, ale Catan wykonuje naprawdę dobrą robotę, przenosząc grę na Androida. Nowicjusze mogą nauczyć się grać w tę grę poprzez samouczki – świetna funkcja dla początkujących, którzy próbują zapoznać się z zasadami gry. To tylko pokazuje, jak troskliwy był programista podczas tworzenia gry. Oprócz zwykłego klasycznego trybu gry, gracze mogą również wykonywać inne zadania i zdobywać dodatkowe punkty za osiągnięcie określonych kamieni milowych. Przykładem jest budowanie większej liczby miast portowych, aby na koniec gry uzyskać dwa dodatkowe punkty bonusowe.

Poza pomocnymi samouczkami, zabawną rozgrywką i dobrymi pierwszymi wrażeniami, nie mogę kontynuować, nie wspominając o niektórych wadach gry.

Po pierwsze, gra jest trochę niesprawiedliwa i niezrównoważona, co powoduje sporo frustracji gracza. Dlaczego na świecie komputer zawsze umieszcza złodzieja (figurę, która blokuje pole gry) na polach gry innych graczy, podczas gdy inny gracz AI oczywiście wygrywa o milę? Dlaczego gracze komputerowi nieustannie wymieniają między sobą różne rzeczy bez żadnego powodu? Oczywiście są sposoby, aby temu zapobiec, ale to naprawdę zabija grę. Tego rodzaju rzeczy są niedopuszczalne. Możliwym rozwiązaniem może być dodanie różnych poziomów trudności.

Dwie inne poważne wady to ograniczenie dodatkowych funkcji i rozmiar instalacji. Tak jak Android próbuje uporać się z problemem urządzeń mających zbyt mało pamięci wewnętrznej, Catan przychodzi z plikiem instalacyjnym 35 MB! Czy to żart, czy też ci ludzie zwariowali? Zasadniczo oznacza to, że wiele urządzeń nigdy nie będzie w stanie pobrać gry.

Ponadto zmuszanie użytkowników do zakupów w aplikacji nie jest dobrym pomysłem. Płacenie 2,99 euro jest wystarczająco złe, więc prośba o dodatkowe pieniądze jest po prostu błędna i przesadzona.

Dolna linia:

Catan zdecydowanie zasługuje na czterogwiazdkową ocenę, biorąc pod uwagę zarówno zalety, jak i wady gry.

Dla tych z Was, którzy grają w Catan wyłącznie w trybie wieloosobowym ze znajomymi, ta gra to totalna gra bez żadnych wad.

Ekran i elementy sterujące

Jak już wspomniałem, Catan naprawdę dobrze wypada w tej kategorii. Świetne pierwsze wrażenie, płynne sterowanie menu, dobra prezentacja z piękną grafiką – to wszystko brzmi jak gra idealna.

Niestety sterowanie w HTC Desire nie jest tak dobre. Ekran robi się czarny podczas gry, jeśli nie naciskam zbyt długo (to zdecydowanie błąd). Po ponownym włączeniu ekranu niektóre przyciski przestają działać, a funkcja pinch-to-zoom działa dość słabo.

Może to oczywiście mieć coś wspólnego z moim urządzeniem, więc jestem otwarty na opinie i dyskusje. Na razie daję Catanowi cztery gwiazdki, ponieważ gra musi być czymś więcej niż tylko ładnym dla oka.

Szybkość i stabilność

Catan działa płynnie i bez awarii, poza drobnymi błędami wspomnianymi w poprzedniej kategorii.

0 Shares:
You May Also Like