Co to jest hasło w sieci komputerowej?

A to kombinacja znaków używana do kontrolowania dostępu do sieci komputerowych, baz danych, programów, stron internetowych, kont internetowych i innych elektronicznych źródeł informacji. W kontekście sieci administrator zazwyczaj wybiera hasła w ramach środków bezpieczeństwa sieci. Hasła (nazywane również kluczami bezpieczeństwa) mogą obejmować frazy, wielkie i małe litery, cyfry, symbole i ich kombinacje.

Hasła w sieciach komputerowych

Niektóre domowe urządzenia sieciowe Wi-Fi są wstępnie skonfigurowane z oprogramowaniem, które generuje statyczne klucze szyfrowania, aby zapobiec niepożądanemu dostępowi. Zamiast tworzyć długi ciąg liczb szesnastkowych wymaganych przez protokoły takie jak WPA, administrator wprowadza hasło na ekranach konfiguracji routerów bezprzewodowych i kart sieciowych. Oprogramowanie instalacyjne następnie automatycznie szyfruje to hasło do odpowiedniego klucza.

Ta metoda pomaga uprościć konfigurację i zarządzanie siecią bezprzewodową. Ponieważ hasła są łatwiejsze do zapamiętania niż długie, bezsensowne frazy i ciągi znaków, administratorzy i użytkownicy sieci rzadziej wprowadzają nieprawidłowe dane logowania na swoich urządzeniach. Jednak nie wszystkie urządzenia Wi-Fi obsługują tę metodę generowania haseł.

Hasła a hasła Pass

Hasła i hasła nie są takie same:

Hasła są zwykle krótkie — około sześciu do dziesięciu znaków. Są odpowiednie do kontrolowania dostępu do niewrażliwych informacji.Hasła zazwyczaj składa się z około 10 do 20 losowych słów i/lub znaków, co jest odpowiednio bezpieczne dla sieci domowej.

Generowanie haseł

Hasła tworzone przez oprogramowanie są zwykle bezpieczniejsze niż te generowane przez ludzi. Tworząc hasła ręcznie, ludzie mają tendencję do umieszczania rzeczywistych słów i fraz, które odnoszą się do miejsc, osób, wydarzeń itp., dzięki czemu są łatwe do zapamiętania; jednak sprawia to również, że hasła są łatwiejsze do odgadnięcia. O wiele lepszym podejściem jest użycie długiego ciągu słów, które nie tworzą zrozumiałych fraz. Mówiąc najprościej, wyrażenie to nie powinno mieć żadnego sensu.

Warto zauważyć, że użycie prawdziwych słów sprawia, że ​​hasło jest podatne na atak słownikowy. w którym oprogramowanie słownikowe służy do wypróbowywania nieskończonych kombinacji słów, aż do znalezienia właściwej frazy. Dotyczy to jednak tylko najbardziej wrażliwych sieci; w przypadku zwykłych sieci domowych dobrze sprawdzają się bezsensowne frazy, zwłaszcza w połączeniu z liczbami i symbolami.

Z drugiej strony hasła generowane elektronicznie (lub klucze zaszyfrowane z haseł utworzonych przez użytkowników) wykorzystują złożone algorytmy, aby pokonać logikę stosowaną w typowych hackach. Powstałe hasła są skrajnie bezsensownymi kombinacjami, których złamanie nawet najbardziej wyrafinowanemu oprogramowaniu zajęłoby dużo czasu, czyniąc próbę niepraktyczną.

Dostępne są narzędzia online do automatycznego tworzenia bezpiecznych haseł. Oto kilka do wypróbowania, wraz z hasłem wygenerowanym z każdego z nich:

Generator haseł SSH: VJG8S0/Y1FfVB8BK Oprogramowanie Diceware: supernova-platypus-shrine-t-shirt-plethora-`-^ Untroubled.org Generator bezpiecznych haseł: children28Risen53Thrips

Korzystając z tych narzędzi, wybierz opcje, które skutkują kombinacją losowo pisanych wielkich liter, liczb i symboli.

0 Shares:
You May Also Like
Read More

Jak anulować YouTube TV

Co wiedzieć Przeglądarka: Przejdź do tv.youtube.com > Profil > Ustawienia > Członkostwo > Wstrzymaj lub anuluj członkostwo >…