Deweloperzy aplikacji mobilnych w Afryce w walce z ubóstwem

Przy wszystkich bezużytecznych aplikacjach, które zalewają App Store i AndroidMarket, można by pomyśleć, że zobaczymy również naprawdę przydatne aplikacje, które spróbują rozwiązać poważne problemy, z którymi codziennie borykają się ludzie. Okazuje się, że Afryka jest dobrym miejscem do pracy nad problemem wiecznego cyklu ubóstwa. Jednak fakt, że duże odległości sprawiają, że komunikacja komórkowa jest tańsza niż telefonia stacjonarna, może spowodować głębokie zmiany w tak wielu krajach afrykańskich.

Artykuł z RCRWireless, zatytułowany „African Prosperity: There should be a app for that” opisuje działania twórców aplikacji mobilnych w Afryce, tworzących aplikacje, które mogą faktycznie pomóc mieszkańcom obszarów wiejskich i dotkniętych ubóstwem w Afryce. Według artykułu, dane „pokazują, że obecnie w Afryce jest 280 milionów abonentów telefonicznych, ogólny wskaźnik penetracji telefonii komórkowej wynosi 30,4%, a liczba ta rośnie z dnia na dzień”.

Istnieją już aplikacje, które pozwalają rolnikom sprawdzać ceny upraw, które planują wprowadzić na rynek. Mpesa, aplikacja bankowości mobilnej, która umożliwia dokonywanie płatności przez telefon, jest już używana. Mówi się również o dostosowaniu tej aplikacji, aby ostatecznie zbudować coś podobnego do oceny kredytowej dla pożyczek i innych rzeczy.

Przy obecnej penetracji i rosnącej liczbie użytkowników smartfonów, co powstrzymuje Apple i Google przed szkoleniem początkujących przedsiębiorców w zakresie tworzenia „znaczących, wzmacniających i wstrząsających kontynentami aplikacji”?

Odpowiedzią, jakiej możemy się teraz spodziewać, jest prawdopodobnie to, że nie pomyślano o tym lub że nie jest to dla nich opłacalne przedsięwzięcie. Czy takiej odpowiedzi oczekujesz od Apple czy Google? Cóż, chcę tylko usłyszeć, jak się tym zajmują. Mamy tu możliwość zmiany i użyteczności, a co ma powstrzymać program w stylu „Jeden laptop na dziecko” na telefony z Androidem lub iPhony? Wątpię, abyśmy kiedykolwiek zobaczyli coś takiego w Apple. Jednak Google: myślę, że możesz to zrobić. Nie udowadnij mi, że się mylę.

Zdjęcie z RadioNetherlandsWorldwide

0 Shares:
You May Also Like