Dlaczego Waymo nie odnosi się już do „samodzielnej jazdy”: czy Tesla powinien podążać?

Aktualizacja Tesli Full Self-Driving różni się od w pełni autonomicznej jazdy, co Waymo robi teraz dzięki zaktualizowanej terminologii.

Wielu producentów samochodów opisuje funkcje, które wspomagają kierowcę jako „samodzielną jazdę”, ale Waymo podjął teraz decyzję o wyjaśnieniu swojej terminologii, skupiając się zamiast tego na „technologii w pełni autonomicznej jazdy”. Chociaż w ostatnich latach nastąpił znaczny postęp, jest to wciąż nowa i rozwijająca się dziedzina, co sprawia, że ​​użycie odpowiedniego języka jest jeszcze ważniejsze.

Waymo rozpoczęło działalność jako Google Self-Driving Car Project w 2009 roku, mając na celu poprawę bezpieczeństwa pojazdów i zwiększenie dostępu. Chociaż taksówki są dość powszechne na niektórych obszarach, są rzadkie w mniej zaludnionych regionach Stanów Zjednoczonych i na całym świecie. Waymo One to całodobowa usługa zamawiania przejazdów, dostępna dla każdego w okolicy Metro Phoenix. Waymo służy również do celów komercyjnych dzięki usłudze Waymo Via. Firma testuje obecnie naczepy siodłowe, znane również jako „big rigi” lub ciężkie ciężarówki klasy 8, sterowane autonomicznie przez Waymo Driver. Testy odbywają się w Kalifornii, Arizonie, Teksasie i Nowym Meksyku, podczas gdy lokalna dostawa przy użyciu pojazdów Waymo One jest obecnie testowana tylko w Arizonie.

SCRERENANT WIDEO DNIA

Waymo ogłosiło, że zmienia terminologię odnoszącą się do swojej technologii. Początkowo nazywana „Self-Driving”, firma będzie używać „technologii w pełni autonomicznej jazdy” podczas omawiania rozwiązania Waymo Driver i pojazdów. Powodem tej zmiany jest to, że definicja samodzielnej jazdy została zagmatwana przez różne zastosowania przez innych producentów samochodów. Waymo nie wymienił swoich konkurentów, ale ponieważ Tesla niedawno ogłosiła aktualizację komputera Full Self-Driving (FSD), była to prawdopodobnie dobra zachęta do zmiany. Pojazdy Waymo nie wymagają ludzkiego kierowcy, są więc prawdziwie autonomicznymi pojazdami. Tesla nadal wymaga uważnego ludzkiego kierowcy, aby był gotowy do przejęcia kontroli na wypadek, gdyby komputer źle zrozumiał konkretną sytuację i działał niewłaściwie. Różnica jest dość głęboka i wyjaśnia, dlaczego Tesla nie podlega obecnie poważnym ograniczeniom regulacyjnym, tak jak Waymo.

Czy Telsa powinna zmienić nazwę FSD?

Zdecydowana większość kolizji samochodowych jest spowodowana błędem człowieka. Oznacza to, że możliwości zwiększenia bezpieczeństwa i niezawodności przy użyciu pojazdów wspomaganych komputerowo i sterowanych komputerowo są ogromne, potencjalnie mogąc uratować miliony istnień ludzkich i miliardy dolarów. Każda próba zapobieżenia kolizji drogowej powinna być uznana za wartościową. Funkcja Full Self-Driving (FSD) Tesli znacznie wykracza poza funkcje wspomagania kierowcy, które można znaleźć w wielu nowoczesnych samochodach, które ostrzegają kierowcę o obiektach znajdujących się w martwym polu lub opuszczeniu pasa ruchu. Trzeba przyznać, że „Pełny” oznacza dla wielu całkowitą samodzielną jazdę, co doprowadziło niektórych właścicieli pojazdów Tesli do zbytniego polegania na komputerze, co prowadzi do wypadków.

Z drugiej strony angielski jest żywym językiem, który nieustannie ewoluuje i być może dżin wyszedł z butelki. Jeśli większość ludzi kojarzy teraz FSD z w pełni autonomicznym samochodem, który wymaga ludzkiego wsparcia, gotowego przejąć kierownicę w razie potrzeby, nie ma potrzeby pilnować języka. Waymo podjęło odpowiednie działania w celu wyjaśnienia swojej terminologii, jednocześnie podkreślając, że jego technologia jest bardziej zaawansowana, choć dość ograniczona w użyciu. Założyciel Tesli, Elon Musk, wielokrotnie powtarzał, że LiDAR nie jest opłacalnym rozwiązaniem do samodzielnej jazdy i jest to cecha wyróżniająca jego technologię i Waymo.

Nie wiadomo, czy szybkie tempo Tesli i szeroki zasięg FSD pozwolą jej osiągnąć cel, jakim są w pełni autonomiczne pojazdy na całym świecie, zanim Waymo pokona wystarczające przeszkody regulacyjne, aby szybciej się rozwijać. Najwyraźniej Tesla odnosi większy sukces pod względem objętości, podczas gdy Waymo trzyma się swojej pierwotnej wizji w pełni autonomicznej jazdy.

Źródło: Waymo

90-dniowy narzeczony: Ximena ujawnia prawdziwy powód, dla którego uważa, że ​​Mike jest „zdegenerowany”

O autorze

Alan Truly (1094 opublikowane artykuły)

Alan jest pisarzem technicznym mieszkającym w Nowej Szkocji w Kanadzie. Od młodości entuzjasta technologii, Alan jest na bieżąco z nowościami i przyszłymi wydarzeniami. Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w sprzęcie komputerowym, wideo i fotograficznym możesz spodziewać się przydatnych wskazówek i spostrzeżeń w jego pisaniu. Alan jest absolwentem programowania, przez wiele lat skupiał się na projektowaniu, edycji i animacji. Okres zarządzania operacjami logistycznymi i e-commerce dla firmy produkującej akcesoria mobilne dopełnia zróżnicowane tło. Alan to prawdziwy jack wszystkich cyfrowych transakcji w tym ciągle zmieniającym się, wzbogaconym komputerowo świecie. Aby zachować elastyczność w umyśle i ciele, ćwiczy jogę, lekkie cardio i stosuje dietę pełnowartościową, opartą na minimalnie przetworzonych roślinach.

Więcej od Alana Truly

0 Shares:
You May Also Like