Gdy patentowe trolle atakują!

To najgorszy koszmar każdego twórcy aplikacji: otrzymanie listu pocztą, w którym twierdzi, że opracowana przez Ciebie aplikacja jest naruszeniem cudzych patentów. To właśnie przydarzyło się Jeffowi Kellingowi i kilku przyjaciołom, którzy żyli na wysokim poziomie dzięki aplikacji o nazwie Fototime. Dopóki, według reporterów z This American Life:

Niejednoznaczne roszczenie
Dziwne jest jednak to, że nie istniała konkurencyjna strona internetowa, którą Kelling mógłby zidentyfikować, ani sposób na stwierdzenie, jakie patenty naruszył. Cholera, nawet gdy zapytał „firmę”, FotoTime, w jaki sposób narusza ich patenty, firma odmówiła odpowiedzi. Te „firmy”, jeśli w ogóle można je tak nazwać, stały się tak wszechobecne, że w Dolinie Krzemowej używa się na nie obraźliwego określenia: trolle. Trolle patentowe.

Oznacza duży biznes
Trolling patentowy stał się wielkim biznesem. Od 2004 do 2009 roku liczba naruszeń patentów wzrosła o 70%. Żądania opłat licencyjnych, podobnie jak w przypadku Kellinga, wzrosły o 650%. Intellectual Ventures jest jednym z największych na świecie. Pozywali niezliczone firmy za naruszenie patentów i jest tak wielki strach przed nimi, że większość firm nawet nie pojawi się na liście, gdy usłyszą ich nazwisko.

O co pozywają? Cóż, same patenty są tak szerokie, że twierdzi się, że obejmują „konfigurator wykorzystujący strukturę i reguły w celu zapewnienia interfejsu użytkownika”. Jeden przechowywany przez Lodsys, inny troll patentowy, jest przeznaczony na wszystkie zakupy dokonywane w aplikacji. Są to duże podstawowe rzeczy, których aplikacja nie mogłaby uniknąć naruszenia. W ten sposób każdemu deweloperowi grozi pozwanie.

I jest tylko coraz gorzej
Co gorsza, nie ma jasności co do tego, ile pieniędzy zarabiają te patentowe trollery, ponieważ nawet NPR nie mogło skłonić nikogo do ujawnienia informacji o tym, ile zapłacili za rozstrzygnięcie ich pozwu poza sądem.

W tym momencie wszystkie duże firmy po prostu gromadzą patenty w nadziei, że uchronią się przed procesami sądowymi. To „nuklearny wyścig zbrojeń”, jak to ujął NPR, i nie zachęca on do innowacji. Intellectual Ventures produkuje ciężarówki (firma została niedawno wyceniona na 4,5 miliarda dolarów), a firmy takie jak Google, Nokia i HTC kupują akcje tylko po to, by się chronić. To pieniądze, które mogli wydać na wynalezienie kolejnego świetnego telefonu komórkowego.

Posłuchaj tutaj najnowszego odcinka This American Life i daj nam znać, co myślisz o tym całym bałaganie patentowym w komentarzach poniżej.

0 Shares:
You May Also Like