Google.cn zostaje usunięty, koniec z ocenzurowanymi wynikami wyszukiwania

Google.cn już nie istnieje. Próba odwiedzenia Google.cn spowoduje przekierowanie do chińskiej wyszukiwarki Google w Hongkongu, Google.com.hk. Ten ruch nastąpił po rzekomych cyberatakach pochodzących z Chin, wymierzonych w obrońców praw człowieka.

Wygląda na to, że Google dotrzymał obietnicy, że nie będzie już cenzurować wyników wyszukiwania w swojej chińskiej wyszukiwarce. Cytat z oficjalnego bloga Google mówi tak:

„…wcześniej dzisiaj przestaliśmy cenzurować nasze usługi wyszukiwania — Wyszukiwarkę Google, Wiadomości Google i Grafika Google — w Google.cn…

Chcemy, aby jak najwięcej ludzi na świecie miało dostęp do naszych usług, w tym użytkownicy w Chinach kontynentalnych, jednak rząd chiński podczas naszych rozmów jasno stwierdzał, że autocenzura jest niepodlegającym negocjacjom wymogiem prawnym. Wierzymy, że to nowe podejście polegające na udostępnianiu nieocenzurowanego wyszukiwania w uproszczonym języku chińskim z Google.com.hk jest rozsądnym rozwiązaniem problemów, przed którymi staliśmy — jest całkowicie legalne i znacząco zwiększy dostęp do informacji dla ludzi w Chinach”.

Tak więc Google wysłał rządowi Chin wiadomość. Koniec z cenzurowaniem naruszeń praw człowieka i tak dalej. Jednak Google był dużą częścią życia wielu Chińczyków. Co zrobią teraz i czy jakaś inna firma po prostu wkroczy na starą pozycję Google, aby uzyskać większy dostęp do stale rosnącego rynku online w Chinach? Chyba będziemy musieli poczekać i zobaczyć.

Inne źródła: oficjalny blog Google

0 Shares:
You May Also Like