Ile powinienem zapłacić za odblokowany smartfon?

Zakup smartfona to doświadczenie, przez które przeszli praktycznie wszyscy, ale pozostaje dręczące pytanie: czy kupuję odblokowany telefon, czy też kończę z dużo niższą ceną (czasami za darmo) za pożądany model smartfona za pośrednictwem operatora komórkowego ? Przyjrzyjmy się temu pierwszemu dzisiaj, gdy dowiadujemy się, ile powinienem zapłacić za odblokowany smartfon. Dla kontekstu skoncentruję się tylko na flagowych modelach, ponieważ poziom podstawowy i średni będzie nadal dobrze się sprzedawał.

Wydaje się, że współczesne smartfony są w stanie zrobić wszystko. Chociaż jest to nasze podstawowe urządzenie komunikacyjne, służy również jako przenośny odtwarzacz multimedialny, narzędzie do nawigacji GPS, zaimprowizowany aparat i oczywiście przenośny komputer z mnóstwem aplikacji, które znacznie wzbogacają życie. Dzięki temu smartfon stał się nieodzownym narzędziem, którego używamy na co dzień, przez co niezwykle trudno jest bez niego żyć w połączonych obszarach. Jeśli chodzi o odblokowane smartfony, iPhone X przekroczył psychologiczną barierę cenową 1000 USD. Czy wyrzucenie dziesięciu Beniaminów jest uzasadnione?

Wiele flagowych smartfonów, takich jak Samsung Galaxy Note 8, Samsung Galaxy S8 Plus, Galaxy S8 i LG V30, z łatwością przekracza granicę 700 USD. Chociaż rozumiemy, że modele z najwyższej półki powinny zawsze utrzymywać cenę premium, etykieta z ceną na naklejce odnotowuje powolny i stały wzrost z każdą nową wersją.

Podczas gdy można spodziewać się wzrostu cen, aby nadążyć za stopą inflacji (nie wspominając o tym, że producenci sprzętu muszą odpowiadać przed akcjonariuszami, jeśli chodzi o generowanie większych zysków), czy istnieje punkt krytyczny, jeśli chodzi o to, jak bardzo konsument możesz spodziewać się rozsądnej kwoty, jeśli chodzi o odblokowany smartfon?

Odważyłbym się zaryzykować, że wszystko, co przekracza 600 USD, jest w rzeczywistości niezwykle drogie. Koszt odblokowanego smartfona nie powinien kosztować więcej niż miesięczna pensja w krajach rozwijających się, ani nie powinien kosztować ceny starego, ale funkcjonalnego używanego pojazdu w krajach rozwiniętych.

W rzeczywistości BOM (Bill of Materials) pokazałby, że większość części i komponentów używanych do produkcji smartfona nie kosztuje tak dużo. Rozumiem jednak, że producenci będą musieli uwzględnić inne koszty, takie jak badania i rozwój, marketing, reklama itp. Mimo to ekonomia skali i bardziej wydajne systemy produkcyjne powinny w pewnym stopniu zrównoważyć ogólny koszt.

Dopóki Nokia nie wypuściła luksusowo wyglądającej Nokii 8810, praktycznie nie słyszano, aby telefon komórkowy przekroczył granicę 500 USD. Od tego momentu nowsze innowacje Sony Ericsson, takie jak kolorowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, a następnie telefony PDA firmy Palm i HP nadal cena odblokowanego smartfona w górę. Jednak cena była bardziej zależna od dużych skoków w innowacjach w porównaniu z dzisiejszymi małymi krokami pomiędzy flagowymi generacjami smartfonów.

Nie powstrzymało to producentów przed podnoszeniem cen, ale w końcu pieniądze muszą się gdzieś zatrzymać, w przeciwnym razie konsumenci po prostu zagłosują swoimi portfelami i zadowolą się bardziej przystępnymi opcjami, gdy zdadzą sobie sprawę, że odblokowane flagowe smartfony nie są warte zapłaconych dolarów. Ostatecznie cena odblokowanego smartfona będzie musiała zginać się zgodnie z prawem malejących zwrotów, a siły rynkowe będą dyktować producentom ponowne przemyślenie.

Czy uważasz, że zaproponowana przeze mnie kwota 600 dolarów jest rozsądna, czy też zadowoliłbyś się mniej (lub więcej)?

0 Shares:
You May Also Like