Internetowy guru Tim Bray podejmuje pracę w Google Android

Tim Bray – współtwórca XML, znany bloger technologiczny, a do niedawna pracownik Sun Microsystems – dołączył do zespołu Androida Google po części, aby pokazać światu, co jego zdaniem jest nie tak z iPhonem firmy Apple.

Ten ruch nadaje osobiste oblicze kwestiom kulturowym, technicznym i biznesowym, które są kluczowe dla firm z Doliny Krzemowej. W poście na blogu zatytułowanym „Teraz strefa bez zła” Bray powiedział w poniedziałek, że jest w filozoficznej zgodzie z Google w ogóle, a konkretnie w opozycji do iPhone’a Apple

„Powodem, dla którego tu jestem, jest głównie Android. Co wydaje mi się tak jednoznacznie dobrą rzeczą, jak splątana, pomarszczona ludzka tekstura sieci, którą może teraz wytrzymać” – powiedział Bray.

W szczególności lubi przyjazność Androida dla programistów, jego pełny zestaw interfejsów, jego otwarty charakter, silne wsparcie Google, jego otwarty rynek – i konkurencję dla iPhone’a. Bray proponuje następującą tyradę przeciwko zwyczajom Apple:

Wizja przyszłości mobilnego Internetu dla iPhone’a pomija kontrowersje, seks i wolność, ale zawiera ścisłe ograniczenia dotyczące tego, kto może wiedzieć co i kto może co powiedzieć. To sterylny, otoczony murem ogród Disneya, otoczony przez prawników o ostrych zębach. Ludzie, którzy tworzą aplikacje, służą przyjemności wynajmującemu i obawiają się jego gniewu.

Nienawidzę tego.

Nienawidzę tego, mimo że sprzęt i oprogramowanie iPhone’a są świetne, bo wolność to nie tylko słowo na cokolwiek, ani opcjonalny składnik…

Największą zaletą sieci nie jest technologia, ale to, że jest to pierwsza w historii platforma bez dostawcy (podziękowania za pierwsze wskazanie należą się Davidowi Winerowi). Wynika z tego prawie wszystko, co ma znaczenie, a teraz ma to duże znaczenie dla ogromnej liczby ludzi. To jedyny rodzaj platformy, który chcę zbudować.

Apple najwyraźniej uważa, że ​​możesz czerpać korzyści z Internetu, jednocześnie kontrolując, jakie programy można uruchamiać, do jakich części stosu można uzyskać dostęp i co programiści mogą sobie nawzajem powiedzieć.

Myślę, że się mylą i postrzegają tę pracę jako szansę, by to udowodnić.

Google w niektórych obszarach jest sprzymierzony z Apple, ale z Androidem coraz bardziej konkuruje. Dyrektor generalny Google, Eric Schmidt, zrezygnował z zarządu Apple w 2009 roku. W marcu Apple pozwał HTC za naruszenie patentów, co ma reperkusje dla Google, odkąd HTC zbudowało Nexus One i inne telefony z Androidem.

Google przyjęło słynne motto „nie bądź zły”, próbując wbudować w swoją kulturę korporacyjną motywację oprócz maksymalizacji wartości dla akcjonariuszy. Chociaż to przemawia do Braya, powiedział, że zdaje sobie sprawę, że czas na absoluty dla Google się skończył.

Jest teraz zbyt duży, aby był czysto dobry, a właściwie czysto cokolwiek. Jestem pewien, że macki głupoty i zła nawet teraz znajdują śródmiąższowe podłoże, z którego wyłonią się, by powodować smutek. I jest kilka inicjatyw Google, do których nie mam ochoty się zbliżać.

Ale jest te Dziesięć Rzeczy i wiesz, jestem z nimi. Bez zastrzeżeń.

Bray pracował w Sun Microsystems od 2004 roku; Firma Sun miała silną kulturę korporacyjną, popierającą otwarte interfejsy, a ostatecznie także oprogramowanie typu open source.

Ale oczywiście Sun nie pozostała niezależna. zrezygnował z pozostania w firmie, ponieważ staje się ona częścią Oracle.

„Miałem propozycję pozostania w Oracle, którą postanowiłem odrzucić” – powiedział Bray. „Może opowiem tę historię, kiedy będę mógł o tym pomyśleć, bez doznania dziwnego wrażenia gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi w moich gałkach ocznych”.

0 Shares:
You May Also Like