Użyj Narzędzia dyskowego, aby sklonować dysk komputera Mac

Narzędzie dyskowe zawsze było w stanie tworzyć klony, chociaż aplikacja odnosi się do procesu jako przywracania, tak jak w przypadku przywracania danych z dysku źródłowego na dysk docelowy. Funkcja przywracania nie dotyczy tylko dysków. Będzie działać z niemal każdym urządzeniem pamięci masowej, które można zamontować na komputerze Mac, w tym z obrazami dysków, dyskami twardymi, dyskami SSD i dyskami flash USB.

Chociaż nadal można utworzyć dokładną kopię (klon) dowolnego dysku podłączonego bezpośrednio do komputera Mac, zmiany w Narzędziu dyskowym spowodowały dodatkowe kroki podczas korzystania z funkcji przywracania Narzędzia dyskowego w celu sklonowania dysku startowego.

Ale nie pozwól, aby pomysł dodatkowych kroków przeszkadzał, proces jest nadal dość prosty, a dodane kroki faktycznie pomagają zapewnić dokładniejsze klonowanie dysku startowego.

Instrukcje zawarte w tym artykule dotyczą urządzeń z systemem macOS 10.11 (El Capitan) lub nowszym.

Jak działa przywracanie

Funkcja przywracania w Narzędziu dyskowym wykorzystuje funkcję kopiowania blokowego, która może przyspieszyć proces kopiowania. Tworzy również prawie dokładną kopię urządzenia źródłowego. „Prawie dokładna” oznacza, że ​​kopia blokowa przenosi wszystko w bloku danych z jednego urządzenia na drugie. Wyniki są prawie dokładną kopią oryginału. Kopia pliku kopiuje plik danych po pliku. Chociaż informacje pozostają takie same, lokalizacja pliku na urządzeniu źródłowym i docelowym prawdopodobnie będzie inna.

Korzystanie z kopii blokowej jest szybsze, ale ma pewne ograniczenia, które wpływają na to, kiedy można z niej korzystać, a najważniejsze jest to, że kopiowanie blok po bloku wymaga uprzedniego odłączenia zarówno urządzenia źródłowego, jak i docelowego od komputera Mac. Gwarantuje to, że dane bloku nie zmienią się podczas procesu kopiowania. Nie martw się jednak; nie musisz odmontowywać. Funkcja przywracania Disk Utility zajmie się tym za Ciebie. Oznacza to jednak, że ani źródło, ani miejsce docelowe nie mogą być używane podczas korzystania z funkcji przywracania.

9 najlepszych zewnętrznych dysków twardych 2022 r

Jak przywrócić wolumin inny niż startowy?

Funkcji przywracania nie można używać na bieżącym dysku startowym ani na żadnym dysku, na którym są używane pliki. Jeśli chcesz sklonować dysk startowy, możesz skorzystać z woluminu Recovery HD komputera Mac lub dowolnego dysku z zainstalowaną rozruchową kopią systemu OS X.

  Uruchom Narzędzie dyskowe, znajdujące się w / Applications / Utilities.

  Otworzy się aplikacja Disk Utility, wyświetlając pojedyncze okno podzielone na trzy obszary: pasek narzędzi, pasek boczny z aktualnie zamontowanymi dyskami i woluminami oraz panel informacyjny z informacjami o aktualnie wybranym urządzeniu na pasku bocznym.

  Jeśli aplikacja Narzędzie dyskowe wygląda inaczej niż ten opis, być może używasz starszej wersji systemu Mac OS. Możesz znaleźć instrukcje klonowania dysku za pomocą wcześniejszej wersji Narzędzia dyskowego.

  Na pasku bocznym wybierz wolumin, do którego chcesz skopiować/klonować dane. Wybrany wolumin będzie dyskiem docelowym operacji przywracania.

  Wybierz Przywróć z menu Edycja Narzędzia dyskowego.

  Zostanie wyświetlony arkusz z prośbą o wybranie z menu rozwijanego urządzenia źródłowego, które ma być używane w procesie przywracania. Arkusz wyświetli również ostrzeżenie, że wolumin wybrany jako docelowy zostanie usunięty, a jego dane zostaną zastąpione danymi z woluminu źródłowego.

  Użyj menu rozwijanego obok tekstu „Przywróć z”, aby wybrać wolumin źródłowy, a następnie kliknij przycisk Przywróć.

  Rozpocznie się proces przywracania. Nowy arkusz rozwijany wyświetli pasek stanu wskazujący, jak daleko jesteś w procesie przywracania. Możesz także zobaczyć szczegółowe informacje, klikając trójkąt rozwijania Pokaż szczegóły.

  Po zakończeniu procesu przywracania przycisk Gotowe na liście rozwijanej stanie się dostępny. Kliknij Gotowe, aby zamknąć arkusz Przywróć.

Przywracanie za pomocą dysku startowego

Gdy używasz funkcji przywracania, zarówno miejsce docelowe, jak i źródło muszą być możliwe do odmontowania. Twój dysk startowy nie może być aktywny, jeśli chcesz go przywrócić. Zamiast tego możesz uruchomić komputer Mac z innego woluminu zawierającego rozruchową wersję systemu Mac OS. Ten, którego używasz, może być dowolnym woluminem podłączonym do komputera Mac, w tym dyskiem flash USB, woluminem zewnętrznym lub woluminem Recovery HD.

Pełny przewodnik krok po kroku jest dostępny w artykule Użyj woluminu Recovery HD, aby ponownie zainstalować system OS X lub rozwiązać problemy z komputerem Mac.

Dlaczego warto korzystać z funkcji przywracania Narzędzia dyskowego?

Narzędzie dyskowe jest bezpłatne i dołączone do każdej kopii systemu Mac OS. I chociaż różne aplikacje do klonowania mają o wiele więcej funkcji, jeśli nie masz dostępu do aplikacji innych firm, użycie Narzędzia dyskowego stworzy doskonale użyteczny klon, chociaż może to wymagać kilku dodatkowych kroków i brakuje mu kilku fajnych funkcji, takich jak jak automatyzacja i planowanie.

0 Shares:
You May Also Like