WolframAlfa

Co się stanie, gdy wepchniesz całą wiedzę znaną człowiekowi do wielkiego pudełka i pozwolisz, by zajął się nią superkomputer? Powstaje „silnik wiedzy obliczeniowej” o nazwie WolframAlpha! Obiecuje odpowiedzieć na każde pytanie, kiedy tylko tego potrzebujesz, dzięki WolframAlpha Mobile na Androida. Czy to naprawdę działa? Czy naprawdę wie wszystko? Czytaj!

Funkcje i zastosowanie

WolframAlpha nie jest tym samym rodzajem wyszukiwarki co Google czy Bing w tym sensie, że wyniki nie są wyświetlane w formie linków; zamiast tego dzieje się to, że wyniki są tworzone zgodnie z wpisem. Oznacza to, że jeśli zadasz pytanie typu „Ile lat miał Barack Obama, kiedy upadł mur berliński?” doprowadzi do rzeczywistej odpowiedzi, ujawniającej dokładny wiek Obamy, tego samego dnia. W tym celu WolframAlpha czerpie z własnego banku danych, który wraz z rozpoznawaniem języka naturalnego jest cechą definiującą WolframAlpha. Nie możesz użyć Wolfram Alpha do znalezienia takiego jak Google, np. do znalezienia taniego lotu lub hotelu ze względu na jego – w pewnym stopniu ograniczoną – bazę danych, która opiera się głównie na liczbach. Z drugiej strony WolframAlpha jest wyjątkowo dobry w radzeniu sobie z faktami i datami. Na przykład Wolfram Alpha otrzymuje informacje o pogodzie i akcjach w czasie rzeczywistym, a dostęp do nich można uzyskać za pomocą słów kluczowych („pogoda Pittsburg 04.10.98”, „Akcje Apple”). więc powiem tylko, że różnorodność danych jest imponująca.

Kolejną funkcją jest obliczanie i przetwarzanie terminów matematycznych. Wolfram Alpha może pochwalić się szerokim spektrum matematycznego know-how: od podstawowych obliczeń liczb po łamanie układów równań.

Więc jak dobrze to wszystko działa?

W sumie Wolfram Alpha zapewnia dobry serwis. Wyniki są w większości bardzo dokładne i szczegółowe oraz dostarczają wyczerpujących informacji. Jednak biorąc pod uwagę, że komputer musi interpretować zarówno hasło, jak i język naturalny, wyniki nie zawsze są udane; w niektórych przypadkach słowa kluczowe nie są rozpoznawane, a zatem wyniki absolutnie nie są tym, czego szukano. To, że Wolfram Alpha rozumie tylko angielski, to wstyd, ale nie jest to wielka sprawa. Z drugiej strony denerwujące jest kilka wpadek w pozornie niekompletnym banku danych. Kilka faktów, których można by się spodziewać w banku danych, nie zostało znalezionych: wyszukiwania „kiedy rozpoczęła się wojna w Iraku” lub „zwycięzca French Open 2007” nie dały poprawnych odpowiedzi, co prowadzi do przekonania że dane te nie zostały jeszcze wprowadzone do banku danych. Kolejną małą wadą jest sprawdzanie pisowni, które nie zawsze jest dokładne.

Z bardziej pozytywnego punktu widzenia matematyczna gałąź Wolframa Alpha działa znakomicie. Projektowanie, różniczkowanie i całkowanie funkcji oraz rozwiązywanie równań (z ograniczeniami) działa znakomicie i bardzo precyzyjnie. Wolfram Alpha może być używany przez tych, którzy lubią i/lub zmagają się z matematyką.

Warto również wspomnieć o „podstawowych funkcjach”, takich jak wyświetlanie i zapisywanie historii wyszukiwanych haseł.

Ekran i elementy sterujące

Projekt WolframAlpha jest prosty, a wszystkie funkcje znajdziesz w menu. Zintegrowana klawiatura (którą można dostosować) umożliwia wprowadzanie wpisów zawierających symbole matematyczne. Możliwe jest również korzystanie z Narzędzi językowych Google. Niestety klawiatura nie zapewnia dotykowej informacji zwrotnej. Przydałby się również widżet, ponieważ umożliwiłby dostęp do Wolfram Alpha z ekranu głównego.

Konkluzja:
Wolfram Alpha to bardzo przydatna aplikacja, która pozwoli Ci uzyskać dostęp do wielu informacji / informacyjnego banku danych. Funkcje związane z matematyką są szczególnie imponujące i przydatne (pod warunkiem, że matematyka jest przydatna). Radzenie sobie z małymi usterkami to nic wielkiego. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z tej aplikacji, pamiętaj, że w przeciwieństwie do strony internetowej Wolfram, ta aplikacja nie zapewnia dużego spektrum funkcji.

Szybkość i stabilność

Nie ma się czym narzekać, jeśli chodzi o stabilność WolframAlpha; działał bardzo płynnie przez całą fazę testów. Ponieważ nie jest to standardowa wyszukiwarka, wyniki wyszukiwania pojawiają się na wyświetlaczu trochę dłużej.

Stosunek ceny do wydajności

WolframAlpha kosztuje 1,99 USD, co jest dopuszczalne w przypadku aplikacji, która reprezentuje głównie witrynę internetową.

0 Shares:
You May Also Like
Read More

Everlands

Zwykle jestem raczej fanem prostych, nieskomplikowanych gier rozrywkowych. Everlands jest dokładnym przeciwieństwem wszystkich powyższych, ale mimo to bardzo…