Zwycięzcy i przegrani: prawo do naprawy a nazewnictwo telefonów komórkowych w 2021 r.

W tym tygodniu Apple ogłosił krok w tzw. prawie do naprawy iPhone’a 12 i iPhone’a 13, rozpoczynając praktykę, do której zachęcają rządy i aktywiści na całym świecie. Fakt, że firma znana jest z protekcjonizmu, oprócz swoich zastrzeżonych technologii, sprawia, że ​​jest to naprawdę jedna z najbardziej uderzających wiadomości tygodnia.

Z drugiej strony, wybór przegranego to mieszanka dziennikarskiego gniewu i braku sensu z branży elektronicznej: megalomania obecna w nomenklaturze telefonów komórkowych. Zanim jednak porozmawiamy o zwycięzcach i przegranych tygodnia, podzielę się poniżej pięcioma najważniejszymi punktami z NastępnyPitzasięg z ostatnich kilku dni:

Zwycięzca tygodnia: Prawo do naprawy nowych iPhone’ów

Jedna z najlepiej strzeżonych tajemnic ludzkości wkrótce zostanie ujawniona: instrukcja naprawy iPhone’a!

Żarty na bok, w ubiegłą środę Apple ogłosił samoobsługową naprawę, usługę, która pozwala użytkownikom iPhone’a 12 lub 13 na wykonywanie własnych napraw przy użyciu oryginalnych części i narzędzi Apple. Program zostanie uruchomiony na początku 2022 roku w Stanach Zjednoczonych, a później w przyszłym roku rozszerzy się na inne kraje.

Dzięki temu gigant z Cupertino zamierza oferować części, narzędzia i instrukcje, aby posiadacze iPhone’a 12 lub iPhone’a 13 mogli naprawiać urządzenia indywidualnie. Usługa powinna obejmować najbardziej podstawowe naprawy, takie jak naprawa ekranu, wymiana baterii, a nawet modułu aparatu. Więcej informacji o samoobsługowej naprawie można znaleźć w poniższym łączu:

iPhone: napraw może dokonać właściciel telefonu

Należy jednak podkreślić, że nie jest to gest hojności ze strony Apple’a, ale odpowiedź na naciski społeczne, działania aktywistów i proponowane prawa w różnych krajach (oprócz zawsze budzących postrach akcjonariuszy). Nawiasem mówiąc, fakt, że Apple przez jakiś czas zachował kontrolę nad funkcją FaceID na wypadek zmiany ekranu iPhone’a przez nieautoryzowanych techników, postawił firmę na przegranej stronie w naszym artykule redakcyjnym w zeszłym tygodniu.

Faktem jest, że chociaż nie znamy szczegółów, ile Apple pobiera za części zamienne, po raz pierwszy firma opublikuje instrukcje naprawy iPhone’a. Aby dać ci wyobrażenie, do tej pory dostęp do oryginalnych części i instrukcji Apple był zarezerwowany dla około 5000 autoryzowanych serwisów Apple i 2800 niezależnych dostawców usług naprawczych.

Jednak nie tylko Apple oferuje prawa do naprawy swoich produktów, firmy takie jak Motorola zapewniają również dostęp do instrukcji obsługi telefonów komórkowych w przypadku indywidualnej naprawy. To zresztą jest powód istnienia firmy Fairphone, która praktykuje prawo do naprawy jako istotę marki.

Nie oznacza to jednak, że Apple Self Service Repair ma być postrzegany jako drobny produkt, wręcz przeciwnie, bo to wielka zmiana paradygmatu w jednej z największych firm technologicznych na świecie. I właśnie z tego powodu samoobsługowa naprawa iPhone’a 12 i 13 firmy Apple zasługuje dziś na uwagę w tej rubryce.

Przegrany tygodnia: nomenklatura smartfonów doprowadzi nas do szaleństwa!

W tym tygodniu mogliśmy zająć się faktem, że Google musiał poradzić sobie z niedostępnymi słuchawkami Bose 700 oferowanymi w pakiecie z nowymi Pixel 6 i Pixel 6 Pro podczas przedsprzedaży modeli w Europie. W końcu oto pierwsza poważna gafa dystrybucji i planowania nowej serii.

Jednak rok się kończy i jedna z największych dyskusji na temat Slacka w tym roku NastępnyPit zasługuje na miejsce w tej rubryce: Brak pojęcia nazewnictwa smartfonów!

Nasz limit został osiągnięty wraz z niedawnym ogłoszeniem Motoroli Moto G200 – następcy Moto G100 – który jest potężniejszy niż wszystkie Motorola Edge 20 i stał się prawdziwym następcą Motoroli Edge Pro. Proszę, zatrzymaj maszyny!

W rzeczywistości, według mojego szacownego kolegi Rubensa Eishimy, po tym jest już tylko z górki! Moto G71 5G jest teraz następcą Moto G60? Moto G51 5G zastąpi G50, który został wprowadzony na rynek niecałe 3 miesiące temu? Moto G41 zastąpi Moto G40? Czy Moto G31 zastąpi G30?

I przepraszam Motorola, ale jeśli te wybory zostały podjęte, by konkurować z linią Galaxy A, od Samsunga, to nie wyjdzie, bo numeracja już dociera „późno” w stosunku do rywala. Nawiasem mówiąc, w tym momencie Samsung ułatwił sprawę, przyjmując obecną nomenklaturę linii Galaxy S, która przeskoczyła z S10 na S20, nawiązując bezpośrednio do roku premiery linii…

I nawet nie zacznę mówić o MediaTeku przechodzącym z Dimensity 1200 na Dimensity 9000: co dalej?

0 Shares:
You May Also Like